طرح جبران خسارت اوریجن دلار به بلوغ دیفای کمک می‌کند

پروژه استیبل‌کوین Origin Finance در فایننس غیرمتمرکز (DeFi)، از طرحی برای جبران خسارت به کاربران آسیب دیده از سوء استفاده 7 میلیون دلاری Origin Dollar در ماه نوامبر خبر داد.

این پروژه، به عنوان بخشی از روند گسترده توسعه‌دهندگان، کاربران و تریدرها بوده که این امکان را برای بازیگران در سراسر فضای DeFi فراهم می‌آورد تا محصولات خود و سایر محصولات مورد حمایت خود را در برابر وقوع سوء استفاده‌های احتمالی، بیمه کنند.

در تاریخ 17 نوامبر، Origin Dollar اعلام کرد که پروژه استیبل‌کوین yield-bearing (دارایی‌هایی که میزان درآمد ثابتی دارند) خود، قربانی حمله 7 میلیون دلاری سریع‌الوصول (flash loan) شده است. در حالی که این حمله، تنها نمونه‌ای از موارد هک و سوء استفاده از پروتکل‌های DeFi در طول تابستان و پاییز بوده، پاسخ تیم Origin Dollar جهت تلاش برای جبران خسارت کامل کاربران، بسیار حائز اهمیت است.

در پست وبلاگی که در روز جمعه منتشر شد، میکا آلکورن (Micah Alcorn)، مدیر محصولOrigin Dollar، طرحی چند مرحله‌ای ارائه داد که در آن، 75 درصد از کاربران، وجوه از دست رفته خود را به شکل استیبل‌کوین OUSD، بلافاصله پس از حسابرسی و راه‌اندازی اقدامات امنیتی جدید، دریافت خواهند کرد.

با این وجود، روند پرداختی برای سپرده‌گذاران بزرگ‌تر، پیچیده‌تر بوده که از جمله آن می‌توان به قفل کردن توکن سودمند تجارت الکترونیکی OGN، به مدت یک سال اشاره کرد. این مسئله که آیا خسارت سپرده‌گذاران بزرگ‌تر، به طور کامل جبران می‌شود یا خیر، به عملکرد توکن OGN بستگی دارد.

حتی با وجود این زمان‌بندی، آلن (Alan)، توسعه‌دهنده پروتکل Cover، بیان داشت که تلاش Origin می‌تواند به جذب کاربران جدید به این فضا کمک کند. وی همچنین اظهار داشت:

«به اعتقاد من، پروتكل‌ها (و حسابرس‌های آن‌ها) باید مسئولیت كدهایی كه از جانب آن‌ها صادر می‌شود را بر عهده بگیرند. این امر می‌تواند از طریق پوشش‌دهی خود آن‌ها و بازپرداخت وجوه انجام شود. این امر، یک سابقه قوی برای آن‌ها ایجاد کرده و به کاربران اجازه می‌دهد تا به پلتفرم‌هایی که استفاده می‌کنند اعتماد بیشتری داشته باشند که در نهایت منجر به تقویت TVL (مجموع دارایی قفل شده) می‌شود، بنابراین این یک برنامه دو سر برد است.»

در گذشته، پروتکل‌های DeFi، چیزی بیش از سلب مسئولیت در مورد استراتژی «بیش از آنچه توان از دست دادنش را داری، ریسک نکن» در اختیار کاربران قرار می‌داد، اما به نظر می‌رسد که بازار، به سمت حمایت‌های بهتر گرایش دارند.

به گفته آلن، از زمانی که کاربران پروتکل Cover، تصمیم گرفتند هک Pickle Finance را تحت پوشش خود قرار دهند، ارزش قفل شده این پروتکل، تقریباً سه برابر افزایش یافته و به 39 میلیون دلار رسیده است.

به همین ترتیب، شبکه Nsure، پروتکل پوششی دیگری که در مرحله شبکه آزمایشی قرار داشته و راه‌اندازی آن در سه ماهه اول سال 2021 میلادی انجام خواهد شد، به موفقیت‌هایی دست یافته و طی ماه جاری میلادی، تا حدود 60 درصد افزایش یافته است.

با توسعه این ابزارهای پوششی، آلن توصیه می‌کند که توسعه‌دهندگان به طور جدی، راه‌اندازی برنامه‌های پوششی را مورد بررسی قرار دهند.

«DeFi باید شرایطی ایجاد کند که در صورت هک شدن این پروتکل، پاسخگو باشد. نکته جالبی که در سوء استفاده‌های اخیر می‌توان مشاهده کرد این است که ما این باگ را بررسی کردیم و دفعه بعد بهتر عمل خواهیم کرد.»

داشتن صندوق بیمه‌ای باعث آسوده‌خاطر شدن كاربران خواهد شد، زیرا آن‌ها اطمینان دارند كه در صورت هک شدن پروتكلی كه در آن عملیات واریز را انجام می‌دهند، سپرده‌هایشان تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت. وی همچنین در ادامه افزود:

«اگر DeFi واقعاً بخواهد جریان اصلی را بشکند، این نوع از حمایت‌ها احتمالاً یک امر ضروری برای این پروتکل باشد و نه تنها یک ویژگی تجملاتی برای سپرده‌گذاران.»

اگر DeFi واقعاً قصد داشته باشد که به صورت گسترده پذیرش شود، داشتن صندوق حمایتی/ پوششی، راهی برای آینده این پروتکل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *